Zapraszamy na 98. Urodziny pl. Wilsona, my też tam będziemy! Do zobaczenia 7 września w Parku im. Stefana Żeromskiego na stoisku medycznym Szpitala Nowowiejskiego i Nowowiejskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Więcej informacji dostępnych jest pod adresem:
„Urodziny Placu Wilsona” – Wielkie Święto Żoliborza już 7-8 września! - Żoliborz (um.warszawa.pl)
Z wielkim smutkiem żegnamy naszą Koleżankę i niezwykłą pielęgniarkę.
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
W dniu 17 lipca 2024 roku Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Rasztowie zorganizował coroczny piknik z okazji rozpoczęcia lata. Wydarzenie to jest już naszą tradycją z której jesteśmy bardzo dumni i na które zawsze czekamy.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników oraz pensjonariuszy przygotowaliśmy piękne wydarzenie, które przebiegało w serdecznej i rodzinnej atmosferze.
Pacjenci przygotowali wspaniały pokaz artystyczny, który uświetnił nasze spotkanie. W wystąpienie to włożono dużo pracy i serca – dzięki czemu oprawa artystyczna pikniku zapadnie na długo w naszej pamięci. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy profesjonalnego występu i dziękujemy za trud i zaangażowanie włożone w jego przygotowanie.
Zaproszeni na piknik goście mogli również podziwiać piękne prace plastyczne pacjentów, które powstają w ramach warsztatów i zajęć organizowanych w ZOLu.
Po pokazie artystycznym pensjonariusze i goście wspólnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Zorganizowaliśmy poczęstunek i wspólne grillowanie. Pogoda bardzo sprzyjała odpoczynkowi w ogrodzie, z którego jesteśmy bardzo dumni.
Nasze spotkanie uświetnili goście zaprzyjaźnieni ze Szpitalem Nowowiejskim. Swoją obecnością zaszczyciła nas w szczególności Pani Marszałek Anna Brzezińskia, której bardzo dziękujemy za poświęcony czas i wspólną zabawę. Na pikniku gościliśmy Prezesów, Dyrektorów i Kierowników innych Szpitali, Klinik i Przychodni oraz Radnych Sejmiku Województwa. W wydarzeniu udział wzięli również pracownicy Szpitala Nowowiejskiego, przedstawiciele Związków Zawodowych i Rady Społecznej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas – dla naszych podopiecznych Państwa wizyta wiele znaczyła i przyniosła im dużo radości.
Dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować naszym pacjentom przyjazne i komfortowe warunki leczenia, a wspólnie spędzony czas przy okazji świąt, czy też pikników dodatkowo buduje przyjazną i ciepłą atmosferę, która sprzyja powrotowi do zdrowia.
Dziś rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do ostatniego etapu głosowania zakwalifikowały się 2 projekty skierowane do Pacjentów naszego Szpitala i naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Dofinansowane zostaną projekty, które zdobędą największą liczbę głosów.
Instrukcja głosowania wygląda następująco:
1. Na stronie bom.mazovia.pl należy kliknąć przycisk „głosuj online”.
2. Następnie postępując zgodnie z instrukcjami uzupełnić swoje dane (imię, nazwisko, powiat i miejscowość oraz numer telefonu).
3. Wybrać dwa nasze projekty (najłatwiej wpisując numer projektu):
- z puli ogólnowojewódzkiej projekt nr 380 „BUSEM DO ZDROWIA PSYCHICZNEGO”,
- z puli podregionalnej projekt nr 385 „W ZDROWYM CIELE ZDROWY PACJENT”.
4. Na końcu wpisać kod weryfikacyjny z SMS i gotowe.
Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób. Wielka prośba o oddawanie głosów i przekazywanie tej informacji dalej. Głosowanie trwa do 23 czerwca br.
Instrukcja głosowania oraz informacje o projektach dostępne są także na naszym Facebook’u:
Szpital Nowowiejski | Warsaw | Facebook
W związku z corocznie obchodzonym tygodniem zdrowia psychicznego, w dniu 26 marca 2024 roku w Szpitalu Nowowiejskim zorganizowano spotkanie z Burmistrzem Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy - Panem Aleksandrem Ferensem. W spotkaniu ze strony Szpitala udział wzięli Dyrektor Szpitala Pan Cezary Kostrzewa, Kierownik Nowowiejskiego Centrum Zdrowia Psychicznego Pan lek. med. Maciej Ostrowski oraz Lekarz Kierujący Oddziałem I Psychiatrycznym Pan dr n. med. Dariusz Maciej Myszka w zastępstwie p.o. z-cy Dyrektora ds. Lecznictwa.
Obchody tygodnia zdrowia – miały w tym roku szczególny wymiar dla Szpitala Nowowiejskiego w związku z otwarciem Nowowiejskiego Centrum Zdrowia Psychicznego (NCZP) – z której to inicjatywy jesteśmy bardzo dumni. W ramach NCZP świadczymy kompleksowe wsparcie dla pacjentów powyżej 18 roku życia, którzy mogą otrzymać dostosowaną do swoich potrzeb pomoc zarówno w poradni, oddziale dziennym lub całodobowym, jak również wsparcie zespołu leczenia środowiskowego. Realizujemy powyższy program dla mieszkańców m. st. Warszawy dzielnic Śródmieścia i Żoliborza. Do dyspozycji pacjentów pozostaje w gotowości zespół kompetentnych i doświadczonych lekarzy, pielęgniarek, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, terapeutów zajęciowych oraz pracowników socjalnych.
W ramach powyższego spotkania z Panem Burmistrzem omówiono współpracę podmiotu leczniczego z lokalnymi władzami samorządowymi na rzecz zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentami w ramach programu CZP – w szczególności podsumowano dotychczasowe działania i zakreślono kierunki rozwoju na przyszłość. Pan Burmistrz zaoferował dalsze wsparcie NCZP – w tym w zakresie działań informacyjnych. Zależy nam, aby mieszkańcy dzielnic objętych ww. programem mieli szeroki dostęp do informacji o zakresie i formie oferowanych świadczeń i korzystali z nich zgodnie ze swoim potrzebami.
Jesteśmy wdzięczni Panu Burmistrzowi za słowa podziękowania, za trud jaki włożyliśmy w uruchomienie NCZP oraz docenienie znaczenia tego programu dla mieszkańców m. st. Warszawy dzielnic Śródmieścia i Żoliborza. Ze swojej strony również dziękujemy Panu Burmistrzowi za aktywne zaangażowanie na rzecz ochrony zdrowia psychicznego lokalnej społeczności. Wierzymy, że wspólne zaangażowanie w projekt będzie skutkowało jeszcze wieloma nowymi działaniami w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w tym promocji zdrowia i edukacji społecznej.
Dyrekcja Szpitala wraz z Kierownikiem NCZP zadeklarowała organizację kolejnych, cyklicznych spotkań celem rozwiązywania bieżących problemów i wyzwań na drodze realizacji programu CZP.
PROGRAM LEKOWY LECZENIA ESKETAMINĄ CHORYCH NA DEPRESJĘ LEKOOPORNĄ
W Szpitalu Nowowiejskim rusza program lekowy leczenia depresji lekoopornej lekiem Spravato (esketamina). Program ten dostępny jest dla wszystkich pacjentów w wieku od 18 do 75 lat, którzy chorują na zaburzenia depresyjne nawracające, a ich aktualna depresja nie reaguje na standardowe leczenie lekami przeciwdepresyjnymi.
Kwalifikacje prowadzone są przez lekarzy psychiatrów w Poradni Zdrowia Psychicznego. Osoby zainteresowane zapraszamy do zapisywania się telefonicznie pod numerem: 22 11-65-331 lub 22 11-65-365. Na pierwszą konsultację należy zgłosić się z zaświadczeniem od lekarza prowadzącego potwierdzającym WSZYSTKIE poniższe kryteria oraz kopią dokumentacji medycznej z dotychczasowego leczenia psychiatrycznego.
Zaświadczenie od lekarza prowadzącego powinno potwierdzać:
- rozpoznanie Zaburzeń depresyjnych nawracających, kody ICD-10: F 33.1 lub F33.2,
- aktualny epizod depresji o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim trwający co najmniej 6 miesięcy,
- potwierdzenie depresji lekoopornej zdefiniowanej jako zaburzenie depresyjne u osób dorosłych, u których nie wystąpiła odpowiedź na co najmniej dwa różne leki przeciwdepresyjne (stosowane w odpowiedniej dawce przez odpowiedni czas – zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego Psychiatrii Dorosłych),
- nie więcej niż 5 leków przeciwdepresyjnych stosowanych w bieżącym epizodzie depresji,
- przeciwwskazania lub oporność lub brak zgody pacjenta na terapię elektrowstrząsami,
- wykluczenie rozpoznania zaburzeń osobowości typu borderline oraz choroby afektywnej dwubiegunowej,
- brak historii uzależnień w wywiadzie (uzależnienie od alkoholu, leków nasennych, uspokajających, przeciwbólowych lub narkotyków),
- niewystępowanie stanów klinicznych, które w opinii lekarza prowadzącego uniemożliwiają włączenie terapii.
Ostatecznej kwalifikacji do leczenia w programie lekowym Spravato dokonuje lekarz psychiatra Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbył się Kiermasz Wielkanocny prac pacjentów Szpitala Nowowiejskiego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Rasztowie. Ozdoby wielkanocne powstały w wyniku terapii zajęciowej, która odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji pacjentów psychiatrycznych, zapewniając im kompleksowe wsparcie w powrocie do codziennego funkcjonowania. Poprzez różnorodne zajęcia pacjenci mają możliwość rozwijania swoich zdolności, poprawy koncentracji oraz budowania poczucia własnej wartości. Zajęcia te nie tylko angażują pacjentów w produktywne działania, ale także pomagają im w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i depresją poprzez kreatywne wyrażanie emocji. W kontekście rehabilitacji psychiatrycznej, terapia zajęciowa jest niezastąpionym narzędziem wspomagającym proces leczenia. Gratulacje dla naszych pacjentów za piękne prace i podziękowania dla terapeutów zajęciowych za zaangażowanie oraz wsparcie w ich przygotowanie.